Koncerter
Artos-116
Artos-086

Koncerter



Hjørring Musikforening,

Festsalen Hjørring Gymnasium

SØNDAG 30.OKTOBER 2022, kl 15.00

W.A. Mozart: Klarinetkvintet

Med Mathias Kjøller



Jelling Kirke

SØNDAG DEN 13.NOVEMBER 2022, KL 16.00

Schubert kvartetsats, Caroline Shaw Plan & elevation, Brahms Str4 nr.1



Øster Tørslev kirke

TORSDAG DEN 17.NOVEMBER 2022

Schubert kvartetsats, Caroline Shaw Plan & Elevation, Brahms Str4 nr.1




Tidligere koncerter:

ARTOS FESTIVAL 10.-29.maj 2022 

Helsingør Theater, Den gamle by, Aarhus

SØNDAG 22.MAJ 2022



Franz Schubert: Strygekvartet nr 12, D703 “Kvartet Sats” (1820)


Dmitri Shostakovich: Strygekvartet nr.3 Op.73, F-dur (1946) 


Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinetkvintet i A-dur, K 581(1789)


Medvirkende: Mathias Kjøller, klarinet og Artos Kvartetten




ARTOS FESTIVAL 2022

Elværket, Åbyhøj 

MANDAG DEN 23. MAJ kl.19.30



Ludwig van Beethoven: Klaversonate nr.31 i As-dur, Op. 110 (1821)


Ludwig van Beethoven: “An die ferne Geliebte”, Op.98 (1816) 


Ralph Vaughan Williams (1872-1958) “On Wenlock Edge” (1909) for tenor, klaver og strygekvartet 


Medvirkende: Jens Krogsgaard, tenor, Emil Gryesten, klaver og Artos Kvartetten




ARTOS FESTIVAL 2022

Sankt Lukas kirke, Aarhus

ONSDAG DEN 25. MAJ kl.19.00-20.15


Franz Schubert (1797-1828)  Rondo for violin og strygekvartet i A-dur D438 (1816)

Caroline Shaw (f.1983) Plan & elevation for strygekvartet  (2015)

Eugène Ysaÿe (1858-1931) Sonate for soloviolin Op.27, nr.4 e-mol (1923)

Pēteris Vasks (f.1946) “Lonely angel”, meditation for violin og strygeorkester (1999) 


Medvirkende: Alva Holm, Artos kvartetten og Artos Festival Strings 




ARTOS FESTIVAL 2022
Folkestedet, Carl Blochsgade

TORSDAG DEN 26.MAJ kl.16.00



MusikSak og elever fra Aarhus Musikskole spiller strygekvartet med Artos Kvartetten


Øvrige medvirkende: Rebecca Fuglsig, cello





ARTOS FESTIVAL 2022

Folkestedet, Carl Blochsgade

TORSDAG DEN 26.MAJ kl.19.30



Peter Vuust: Foredrag “Om at øve sig”





ARTOS FESTIVAL 2022 

Helsingør Theater, Den Gamle By 

LØRDAG DEN 28. MAJ kl.20.00



Camilla Dayyani: “Mine miniature// My Miniatures” (2021)


Medvirkende: Camilla Dayyani, sang, Artur Tuznik, klaver, Fredrik Lundin, saxofon og fløjte, Thomas Sejthen, bas, Mohammad Ali Merati, Kammanche, Nazanin Ranjpour, percussion og Artos Kvartetten





ARTOS FESTIVAL 2022

Lille sal, Musikhuset Aarhus

SØNDAG DEN 29. MAJ, kl.15.00



Sergej Prokofiev: Suite 10 Pieces from “Romeo og Julie” Op.75 (1937) 

Arranged for Piano Trio by Trio con Brio Copenhagen 


Anton Arensky: Klavertrio nr. 1 in d-mol, Op.32 (1894)


Johannes Brahms: Klaverkvintet i f-mol, Op.34 (1865)



Medvirkende:

Trio con Brio Copenhagen 

Soo-Jin Hong, violin, Soo-Kyung Hong, cello, Jens Elvekjær, piano

Artos Kvartetten 


Søholm Kammermusikweekend:

Søholms Salon, Samsø

FREDAG DEN 13. MAJ 2022, kl.19.30



Ludwig van Beethoven: “An die ferne Geliebte”, Op.98 (1816) 


Ludwig van Beethoven: Klaversonate nr.31 i As-dur, Op. 110 (1821)


Ralph Vaughan Williams: “On Wenlock Edge” (1909) for tenor, klaver og strygekvartet 


Medvirkende: Jens Krogsgaard, tenor, Emil Gryesten, klaver og Artos Kvartetten



Nordby kirke, Samsø

LØRDAG DEN 14.MAJ 2022, kl.14.00



Franz Schubert: Strygekvartet nr 12, D703 “Kvartet Sats” (1820)

Caroline Shaw: Plan & elevation for strygekvartet  (2015)

Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinetkvintet i A-dur, K 581 (1789)


Medvirkende: Mathias Kjøller, klarinet, Artos Kvartetten




Sambiosen, Samsø

LØRDAG DEN 14. MAJ 2022, kl. 21.00 



Camilla Dayyani: “Mine miniature// My Miniatures” (2021)


Medvirkende: Camilla Dayyani, sang, Artur Tuznik, klaver, Fredrik Lundin, saxofon og fløjte, Thomas Sejthen, bas, Mohammad Ali Merati, Kammanche, Nazanin Ranjpour, percussion og Artos Kvartetten



Vejlby Kirke, Aarhus

ONSDAG DEN 6.april 2022, 19.30



Dmitri Shostakovich: Strygekvartet nr.3 Op.73, F-dur  


Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinetkvintet i A-dur, K 581


Medvirkende: Mathias Kjøller, klarinet og Artos Kvartetten



Artos Festival 2022.

Cello temadag i Sankt Lukas kirke, Aarhus

TIRSDAG DEN 10. MAJ kl.17.00



Koncert med cellister fra Aarhus Musikskole,


Fri entré



TIRSDAG DEN 10. MAJ, 19.00-20.00



koncert med cellisten Jonathan Algot Swensen og Søren Rastogi, klaver.



Gellerup Kirke

SØNDAG 21.NOVEMBER 2021 kl.20.00

Camilla Dayyani: Mine miniaturer


Camilla Dayyani VOKAL, Artur Tuznik KLAVER, Fredrik Lundin SAXOFON & FLØJTE, Thomas Sejthen BAS,  Mohammad Ali Merati KAMNCHE, Nazanin Ranjpour PERCUSSION og Artos Kvartetten




Engelsholm Højskole

SØNDAG 5.DECEMBER 2021 kl.15.00

Carl Nielsen-program

Med: Lelo Nika trio, Thommy Andersson, Nathalia Vartanian




Unitarernes Hus, Kbh

LØRDAG den 11.DECEMBER 2021 kl.15.00 

Carl Nielsen-program

Med: Lelo Nika trio, Thommy Andersson, Nathalia Vartanian



Kaj Munks Præstegård

SØNDAG 31.OKTOBER, KL.16.00

Program:

Komponister fra Theresienstadt

Med Nathalia Vartanian og Saul Zaks




Jelling Kirke (Aflyst)

SØNDAG 7.NOVEMBER 2021 KL.16.00

M.Ravel: Strygekvartet F-dur

C.Nielsen: Strygekvartet nr.2 f-mol, Op.5

A. Piazzolla



Den Argentinske Ambassade, Hellerup

LØRDAG 16.OKTOBER kL.17.00

Program: Astor Piazzolla 

Med Thommy Andersson og Nathalia Vartanian



Skive musikforening,

Skive Musikskole, Asylgade 5, Klassisk Sal

SØNDAG 3.OKTOBER 2021, KL.15.00

J.Haydn: Strygekvartet Op.77, nr.1

C.Nielsen: Strygekvartet nr.2 f-mol, Op.5

L. van Beethoven: Strygekvartet Op.127




Kammerkoncert, Symfonisk sal, Musikhuset

LØRDAG 18.SEPTEMBER 2021, KL.15.00

Ravel, C.Nielsen, Piazzolla




Aarhus Sommerfestival

Ellevang Kirke

TORSDAG 29.JULI 2021, kl.19.30

J.Haydn: Strygekvartet Op.77, nr.1

L. van Beethoven: Strygekvartet Op.127

M.Ravel: Strygekvartet F-dur




Søbygaard, Ærø

ONSDAG 28.Juli 2021

J.Haydn: Strygekvartet Op.77, nr.1

L. van Beethoven: Strygekvartet Op.127

M.Ravel: Strygekvartet F-dur




Lisbjerg Kirke

TIRSDAG 15.JUNI 2021, KL.19.30

J.Haydn: Strygekvartet Op.77, nr.1

W.A.Mozart: Obokvartet

M.Ravel: Strygekvartet F-dur




Cæcilia Musikforening

Magasinbygningen, Vordingborg

SØNDAG 13.juni 2021 kl.15.00

Ravel, Haydn, Piazzolla




Elværket, Åbyhøj

ONSDAG 2.juni 2021

Streamingskoncert: "Piazzolla 100 år"

Med Nathalia Vartanian, Thommy Anderson o.a.



Symfonisk Sal, Musikhuset

FREDAG 23.APRIL

Streamingskoncert

Shostakovich: klaverkvintet

Klaver: Tanja Zapolski



Den fordrejede muse

Mariehøj kirke, Silkeborg

-Mindedag for befrielse af Auschwitz


ONSDAG 27. JANUAR 2021, KL.19.00

Streamingskoncert:


Program: Komponister fra Theiresienstadt der døde i Auschwitz


Viktor Ullmann (1898-1944): Strygekvartet nr.3

Hans Krasa (1899-1944): Tema med variationer

Gideon Klein (1919-1945): Fantasi og fuga

Ilse Weber (1903-1944): Tre sange for sopran og strygetrio

Pavel Haas (1899-1944): Fra Strygekvartet nr.2, Op.7 (1925) “Der Mond und Ich"



Med Natalia Vartanian, mezzosopran og

Saul Zaks, fortæller (optaget i forvejen pga. corona-restriktioner)


Tak til:

Augustinusfonden, Dansk Jødiske Museum, Ringkøbing Museum og Dokk1




Den fordrejede muse

KunstCentret, Silkeborg Bad


TIRSDAG 9. FEBRUAR 2021, KL.19.00

Link til Streamingskoncert. 


Program: Komponister og forfatter fra Theiresienstadt

Med:

Natalia Vartanian, mezzosopran 

Saul Zaks, fortæller




Den fordrejede muse

Kaj Munks Præstegård, Vedersø


FREDAG 12.FEBRUAR 2021, kl.13.30 og kl.16.00

Streamingskoncert. 


Program: Komponister og forfatter fra Theiresienstadt

Med Natalia Vartanian, mezzosopran og

Saul Zaks, fortæller



(Musikhuset Aarhus, Symfonisk sal)

SØNDAG 31.JANUAR 2021, KL.15.00

Beethoven

Denne koncert er udskudt til 2022




Vindanmark.dk, Aarhus

FREDAG 19.NOVEMBER 2020, 19.30




Faaborg Musikforening

Helios Film- og Kulturhus

SØNDAG 15.NOVEMBER 2020, KL.15.30

Beethoven 250 år

L. van Beethoven: Strygekvartet nr.5 i A-dur, Op.18/5

L. van Beethoven: Nr.8 i e-mol, Op.59/2 "Razumovsky"

L. van Beethoven: Nr.12 i Es-dur, Op.127



Vejlby Kirke

ONSDAG 4.NOVEMBER 2020,19.30

L. van Beethoven: Nr.8 i e-mol, Op.59/2 "Razumovsky"

L. van Beethoven: Nr.12 i Es-dur, Op.127




Esbjerg Musikforening

Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg

SØNDAG 25.OKTOBER 2020, KL.16.00

L. van Beethoven: Strygekvartet nr.5 i A-dur, Op.18

L. van Beethoven: Nr.12 i Es-dur, Op.127

(Omskåret pga. Corona)




Vinding Kirke, Vejle

SØNDAG 13.SEPTEMBER 2020 kl.16.00-17.00

Beethoven




Jysk Musikteater, Silkeborg

SØNDAG 8.MARTS 2020 kl.15.00-17.00



Gudum kirke, 9280 Storvorde


ONSDAG 4.MARTS 2020 kl.19.00-20.00 

J. Haydn: Strygekvartet Op.77 nr. 1 i G-dur

L. van Beethoven: Strygekvartet Op.59 nr.2




Malling Musikforening, Østergaard Gods

LØRDAG 7.DECEMBER 2019, KL.16.00-18.00

Mendelssohn, Schubert, S.Nielsen




Vejlby Kirke, Århus

SØNDAG 17.NOVEMBER 2019, KL.16.00-17.00 

Mendelssohn, Schubert



Dalbyneder Kirke, Nær Randers

TORSDAG 3.OKTOBER 2019, KL.19.30-20.30

Mendelssohn: Strygekvartet nr.6 

Shostakovich: Strygekvartet nr.3




Museet Jorn, Silkeborg

Mindekoncert for Nanna Birkemose Hansen

SØNDAG 12. 2019 MAJ KL. 16-17

F.Schubert: Strygekvartet nr.14 D810, "Der Tod und das Mädchen"



Tranebjerg kirke, Samsø

FREDAG 3. MAJ 2019 KL 17.00

D.Shostakovich: Strygekvartet nr.3, F-dur

F.Schubert: Strygekvartet nr.14 D810, "Der Tod und das Mädchen"



Skt. Pauls Kirke, Århus

TIRSDAG 5. MARTS 2019 kKL.19.30

D.Shostakovich: Strygekvartet nr.3, F-dur

F.Schubert: Strygekvartet nr.14 D810, "Der Tod und das Mädchen"



Nyborg Kirke

ONSDAG 6.FEBRUAR 2019 kl.20.00

D.Shostakovich: Strygekvartet nr.3, F-dur

F.Schubert: Strygekvartet nr.14 D810, "Der Tod und das Mädchen"